Dzień 19 maja 2017 roku był piękny, ciepły i słoneczny. Błękitne niebo z rzadka pokrywały kolumbusy, a przyroda tryskała zielenią. W tym właśnie dniu w budynku Teatru Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie odbywał się cykl konferencji i prezentowane były różne wystawy.

Moduły tematyczne konferencji obejmowały tematykę taką, jak “Dziedzictwo naukowe”, “Dziedzictwo srodowiskowe i społeczne”, „Dziedzictwo Arteterapii”. Można było także zapoznać się z prezentacją Hortiterapii oraz zwiedzić kompleks szpitalno-parkowy, który składa się z kilkunastu budynków w dawnym stylu, ulokowanych w przepięknym, rozległym parku (warto wybrać się tam choćby na spacer).

Mnie jednak bardziej niż konferencje, interesowały wystawy, które można było obejrzeć tego dnia – zdjęcia poniżej.

Była to przede wszystkim

1. Wystawa „Uważaj na głowę” – pokazująca z jednej strony ujęcie historyczne leczenia pacjentów, a z drugiej głębię ich przeżyć i przemyśleń. O tym, by „uważać na głowę” na każdym kroku przypominały niskie stropy piwnic, w których ulokowana została wystawa. Dzięki klimatycznemu oświetleniu sal i poszczególnym prezentacjom objaśniającym etapy leczenia, każdy odwiedzający miał możliwość na własnej skórze odczuć, jak to jest, a raczej jak to jeszcze do niedawna było, być pacjentem szpitala psychiatrycznego.

Była to najciekawsza, moim zdaniem, z wystaw na terenie szpitala, które udało mi się tego dnia obejrzeć, jednak nie jedyna.

Wśród kolejnych wystaw, które prezentowane były wówczas, znajdowały się:

2. Wystawa reprodukcji prac pacjentów „Nasz kolorowy świat”

3. Wystawa reprodukcji historycznych zdjęć szpitala

Tego dnia również dzięki uprzejmości Pana Rzecznika Prasowego Macieja Bobra, który udzielił portalowi pięknyumysl.com wywiadu, udało nam się dowiedzieć więcej na temat zmian, jakim w ostatnich latach poddany został szpital. Zachęcam do odsłuchania pełnego wywiadu, gdyż moim zdaniem to, jak zmienił się szpital Babińskiego (potocznie „Houston” lub „Kobierzyn”) i podejście do leczenia jest rewolucyjne i naprawdę godne naśladowania.


Budynek Teatru i rondo przy wjeździe do kompleksu szpitalno – parkowego Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie

Teatr, w którym zacne grono prelegentów omawiało ciekawe tematy dotyczące szpitala w ujęciu historycznym

Jeden z budynków na terenie kompleksu szpitalnego (prawdopodobnie budynek administracyjny)

Baner zachęcający do zwiedzenia wystawy „Uważaj na głowę”.

Miejsce imitujące celę – posłanie pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Pan Przewodnik uprzejmie zgodził się zaprezentować na sobie kaftan, w który jeszcze do niedawna wiązano pacjentów szpitala.

Krzesła ustawione w półokrąg – prezentacja sali terapeutycznej

Popielniczka stanowiąca dla wielu pacjentów nieodzowny element szpitala i rekonwalescencji – symbolizująca miejsce integracji pacjentów (Palarnię)

Zapraszamy na wystawy

Historia – oddział dzienny

Prekursorzy arteterapii

Arteterapia

Formy plastyczne i rękodzieło artystyczne


pliki multimedialne:


Autor: typasek
Kraków, 12-09-2017