open-bookKsiążki które warto przeczytać związane z chorobami psychicznymi lub podejmujące tematy psychologiczne, które przeczytaliśmy, zrecenzowaliśmy poniżej i często polecamy:


Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala

 

Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala

John Bradshaw

Opis książki jednego z naszych użytkowników:

Opis książki zaczerpnięty z lubimyczyta.pl:
(wpis Besia | data 2013-11-26)

„Całkiem pomocna książka dla wszystkich zranionych w dzieciństwie i wczesnej młodości, dla tkwiących w różnego typu pułapkach emocjonalnych. Bardzo ciekawe zdiagnozowanie problemów, które dotyczą prawie każdego z nas. Myślę, że wielu z nas nie pomyślałoby, że nasze zachowania mają tak głęboko ukrytą prawdziwą przyczynę. […] Co prawda nie przekonuje mnie upatrywanie całego źródła we wstydzie, ale nie umniejsza to wagi lektury. W sumie słowo wstyd można równie dobrze zastąpić sformułowaniem „brak miłości” albo „miłość toksyczna”.
Druga część książki poświecona jest najróżniejszym technikom (medytacyjnym oraz z zakresu neurolingwistycznego programowania), które mają na celu scalenie struktury ego, pozbycie się wewnętrznych głosów, wewnętrznych krytyków.
W dużym uogólnieniu źródło problemów osobowościowych widzi autor w naszym dzieciństwie…”

więcej o książce:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/83129/toksyczny-wstyd-jak-uzdrowic-wstyd-ktory-cie-zniewala

Homo sapiens - ludzie są lepsi, niż myślisz

Homo sapiens – ludzie są lepsi, niż myślisz

Rutger Bregman

Czy książka może zmienić pogląd na życie? Odpowiedź brzmi „tak”. Ale musi to być dobra książka. Realistyczne spojrzenie na ludzką naturę może mieć wpływ na to jak będziesz później oddziaływać, jak będziesz żyć.

Obalanie mitów złej natury człowieka, oraz dokumentowanie obrazu dobrego człowieka to główny cel autora. Tak bardzo optymistyczne spojrzenie na ludzi jest potrzebne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy dookoła mamy tyle depresji, polaryzacji narodów, dyskryminacji w różnych sferach życia… Autor udowadnia, że nie zawsze 97% ludzi ma rację, że są obszary natury, gdzie te 3% zwycięża. Na proste pytanie, zdecydowana większość ludzi odpowiada w jeden sposób, czy to naukowcy, czy ludzie z niskim wykształceniem, czy osoby młode czy starsze, a gdy dochodzi do sytuacji z tego pytania, okazuje się, że człowiek zachowuje się zupełnie inaczej. Być może sami tego doświadczyliście w skrajnych sytuacjach. Wtedy na pewno zauważyliście, że mamy nadzwyczajne siły, naturalna pomoc bliźniemu włącza się bezwarunkowo. Coś, czego tak mało mamy na co dzień, w zwykłym życiu.

Książka ta powinna znaleźć się na liście lektur zalecanych studentom psychologii, gdyż pokazuje ona jak dynamiczna jest to nauka, ile rzeczy zostało zbadanych źle, niedokładnie, albo naciąganych specjalnie pod wynik badania. Przykłady to „Więzienie okręgowe Stanford” – Zimbarda, czy „Maszyna do rażenia prądem” Milgrama. Myślę, że treść książki będzie inspiracją w rozwoju studentów do dalszych badań ludzkości, natury człowieka, zachowań, relacji międzyludzkich.

Rutger Bregman zawarł też sporo anegdot i zabawnych sytuacji. Ciekawe ilu z Was myśli, że Nelson Mandela był dobrym mówcą? Łatwo go można postawić w jednym szeregu obok znanych mistrzów kontaktu z publicznością takich jak Luther King czy Kennedy, a jednak gdy przyszło mu wystąpić na konferencji, to patrzył ze zdumieniem na przedmioty pokryte futrem ustawione przed nim, do czasu aż ktoś mu szepnął, że są to mikrofony.

Dostałem książkę od przyjaciółki, więc życzę Wam takich przyjaciół jakich mam ja. Bo każdy powinien przeczytać „Homo sapiens”.

 

Bądź realistą. Bądź odważny. Bądź homo sapiens.

[Recenzja specjalnie dla Wortalu PieknyUmysl.Com napisana przez Jacka Kardasza | jesień 2020]

 

Bibliografia ds. Zdrowienia

W ramach III edycji kursu Doradca ds. Zdrowienia, organizowanej przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (http://www.aps.edu.pl/)  jej uczestnicy wraz z prowadzącym prof. Hubertem Kaszyńskim utworzyli wartościową „Bibliografię ds. Zdrowienia”, czyli spis bardzo ciekawych lektur, podejmujących tematykę choroby psychicznej, kryzysu nie tylko psychicznego oraz drogi ku zdrowieniu. Książki o tyle prawdziwe, gdyż ocenione i nadesłane przez samych praktyków.

https://web.puczat.pl/wp/czytelnia/spis-lektur/bibliografia-ds-zdrowienia/