Filmy, które warto obejrzeć, związane z chorobami psychicznymi, które polecamy:
Touched with Fire [2015] – (pl. „Dotknięci Ogniem”)
http://www.filmweb.pl/film/Dotkni%C4%99ci+ogniem-2015-687607#
recenzja i wybór: japa
Recenzja użytkownika vilka1:
Mamy pokazane spektrum tej choroby, cały rok, czyli fazę depresji i faze mani. Reżyser doskonale oddał tą chorobę. Patrząc na tą pare momentami się im zazdrości, że tak intensywnie odczuwają życie, ze mogą tyle dokonać, że nie poddaja się konwenansom. Bo ta choroba, to choroba ludzi wybitnie uzdolnionych i wrażliwych. Bez niej nie mielibyśmy takich powieści jak „wojna i pokój” , czy Bajek Andersena
Było dużo filmów o schizfrenii, o ChAD to chyba pierwszy. Dla mnie, której uwielbiam filmy psychologiczne, filmy o ludziach pokręconych, to była uczta.
Świetna, chyba jak do tej pory najlepsza rola Katie, i świetny Luke Kirby Ich postacie są mocne, wyraziste, a szaleństwo doskonałe
Polecam dla pasjonatów tego gatunku”
źródło: filmweb.pl
Recenzja japa:
Film zrobił na mnie ogromne wrażenie i utwierdził mnie w przekonaniu, które mam od wielu lat, że pary chore psychicznie nie powinne się wiązać ze sobą – bo to nie ma szans przetrwania w dłuższej perspektywie czasu.
Film pięknie pokazuje, oprócz różnych stanów psychicznych głównych bohaterów (występujących w chorobie afektywnej dwubiegunowej – ChAD), również postrzeganie chorych przez ich otoczenir, też najbliższe, Pokazuje świat szpitala i terapii. Wszystko się dzieje w U.S.A, ale tak samo jak ta choroba, równiez chorzy i otoczenie jest uniwersalne na całym naszym globie.
To nie romans, jak pisała na filmwebie w recenzji vilka1, to walka z chorobą oraz miłością, a potem życiem. Z rodzicielstwem i każdym dniem. Gdzie nie tylko życie nie jest łatwe ale również trzeba się mierzyć z przewlekłą, przeważnie nieuleczalną chorobą, jaką jest ChAD.
Sam choruje na ChAD od 2003 roku i wiem co piszę. To nieustanna huśtawka nastrojów, doznań, bezsenności, depresji i chwil odtrętwienia emocjonalnego. Gdzie zwiatpienie tak samo szybko przychodzi jak mania wielkości.
I tylko podpora zdrowego partnera pozwala jakoś żyć i trwać razem. Wychowywać dzieci, pracować, uczyć się i kłaść się w swoim łóżku, a nie łóżku szpitalnym, czy na torach.
I nikt mi nie powie, że leki to wymysł firm farmaceutycznych, a choroby psychiczne to ściema tychże firm, aby zarabiac gigantyczne pieniądze uzależniając niby chorych. Dzięki lekom, ukończyłem studia, zakochałem, ożeniłem się, założyłem rodzinę, mam dwójkę dzieci i pracuje w zawodzie. Żyję!
zwiastun filmu:
Alfabet mordercy [2008] – (pl. „Alphabet Killer”)
http://www.filmweb.pl/film/Abecad%C5%82o+mordercy-2008-352421
recenzja i wybór: sebah
korekta: japa
Opis filmu:
Oparta o prawdziwe wydarzenia próba opowiedzenia historii niewyjaśnionych do tej pory morderstw, które wstrząsnęły Ameryką. Morderca dobierał sobie ofiary tak, by litera imienia, nazwiska i miasteczka pochodzenia była identyczna. Obsesja znalezienia mordercy, jaka ogarnęła Megan Paige (Eliza Dushku), policyjnego detektywa doprowadza ją do obłędu i halucynacji. Kiedy jednak morderca uderza po raz kolejny, jej hipotezy są w końcu brane pod uwagę.
[Źródło: filmweb.pl]
Recenzja sebah:
Film opowiada o funkcjonariuszce Megan Paige, która za wszelką cenę stara się złapać seryjnego mordercę. Stres z tym związany doprowadza ją do choroby psychicznej, dokładnie schizofrenii paranoidalnej (ang. Paranoid Schizophrenia), z którą trudno jej sobie poradzić. Przez chorobę Megan odchodzi od niej również jej partner. W filmie przedstawiono obraz osoby chorej, jej urojeń oraz tego że świat projekcji zdrowych i chorobowych się przenika, tak bardzo, że Megan nie wie, która hipoteza w śledźtwie jest prawdziwa, a która tylko i wyłącznie jej urojeniem. Polecam, Sebah!