czytelnia_naukowa

Dzial zwiazany z fajnymi i ciekawymi artykulami w sieci i nie tylko na temat chorób psychicznych.

Miłej lektury:

Linki wewnętrzne:


Nasze kisążki, o naszej chorobie, które polecamy…
(czytaj dalej…) 

Nasze filmy, o naszej chorobie, które polecamy…
(czytaj dalej…) 

Historie zaczerpniete za zgodą autorów danych wypowiedzi z wortalu schizofrenia.evot.orgi ułożone tematycznie.

Kiedyś bardzo dawno temu, na łamach Evota nawoływałem do stworzenia wspólnej książki o tematyce życia z chorobą psychiczną. Ala przewodnik dla nowych, poradnik dla rodzin tych nowych oraz zbiór wiedzy dla osób z zewnątrz, aby walczyć ze stygmatyzacją ludzi chorych w Polsce.  (czytaj dalej….)



Linki zewnętrzne: 


Żyć ze schizofrenią

Był w takim stanie, że nie rozróżniał karetki od wozu agentów specjalnych. Pojechali do szpitala. Marek nie chciał podpisać zgody na leczenie. Na szczęście lekarz, który go przyjmował, nie był w kitlu lecz w garniturze. Siostra znów postanowiła wziąć brata podstępem. – Marek, to są bardzo ważne, tajne dokumenty, musisz je podpisać.

Tak pani Anna Blek doprowadziła do hospitalizacji brata, u którego już wcześniej stwierdzono schizofrenię. Wtedy doszło do tzw. zaostrzenia, czyli epizodu psychotycznego.

Schizofrenia

– Schizofrenia jest pewną grupą chorób, których nie jesteśmy w stanie dokładnie wyodrębnić, dlatego nazywamy je zbiorczo schizofrenią – wyjaśnia psychiatra dr Sławomir Murawiec.

Charakteryzuje się objawami trwałymi, które cały czas towarzyszą osobie chorej i zaostrzeniami w postaci psychoz nazywanych też epizodami psychotycznymi. To bardzo ważne, by pamiętać o tym rozróżnieniu, jeśli chcemy w pełni zrozumieć sytuację osoby chorej na schizofrenię.(czyta dalej…)

Co widzi szaman w szpitalu dla psychicznie chorych?

Szamańska wizja choroby psychicznej

Według szamanów choroba psychiczna jest sygnałem „narodzin uzdrowiciela” – wyjaśnia Malidoma Patrice Somé. Psychiczne zaburzenia są więc wypadkami lub kryzysami duchowymi, i takie traktowanie ich może się stać pomocą w narodzinach nowego uzdrowiciela.

To, co ludzie zachodu nazywają chorobą psychiczną, plemię Dagara traktuje jako „dobrą wiadomość z innego świata”. Osoba, która przechodzi kryzys, została wybrana jako medium, które ma przekazać wiadomość wysłaną ze świata ducha do wspólnoty. „Zaburzenia psychiczne, wszelkiego rodzaju zaburzenia zachowania – sygnalizują, że dwie niekompatybilne energie wmieszały się w jedno pole” – mówi dr Somé. Takie zakłócenia dzieją się dlatego, że dana osoba nie uzyskuje pomocy, aby poradzić sobie z obecnością takiej energii.
(czytaj dalej…)

http://www.taraka.pl/szaman_w_szpitalu_dla_psychicznie_chorych

„Zachorowałam w Polsce na schizofrenię paranoidalną  w wieku 27 lat i leczyłam się w kraju przez 4 lata. W 2015 roku wyjechałam do Wielkiej Brytanii, gdzie zarejestrowałam się u lekarza ogólnego, tzw. GP ( General Practitioner ). Pod koniec października 2015 roku miałam kryzys i kolejny atak choroby…”(czytaj dalej…)

Cała prawda o schizofrenii

„Diagnoza: „schizofrenia” brzmi jak wyrok. Osoby zdrowe ta choroba zarówno przeraża, jak i fascynuje. Nasza wiedza o niej jest daleka od prawdy. A jaka jest prawda?

Zebraliśmy najczęstsze opinie na temat tej choroby i sprawdziliśmy ich słuszność.” (czytaj dalej…)

TK: można ograniczać małżeństwa osób z zaburzeniami psychicznymi

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 22 listopada 2016 roku, że przepis ograniczający prawo do zawierania małżeństw dla osób dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym jest zgodny z konstytucją. Zakaz ma charakter względny, a co oznacza, że może zostać uchylony przez sąd.

RPO – przepisy są przestarzałe i nie przystają do współczesnej wiedzy medyczne

W maju 2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o) mówiące że, nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa, i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa” oraz „Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków”.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenia w zawieraniu małżeństwa następują na podstawie niejasnych, niejednoznacznych i nieprzystających do współczesnej wiedzy medycznej kryteriów choroby psychicznej i niedorozwoju umysłowego. (czytaj dalej…)