Winston Churchill często powtarzał: „Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyki”.
Ale czy na pewno tak jest?
Przekonacie się na blogu typaska…

Coraz mniej zachorowań na schizofrenie

Czy wiedzieliście, że Główny Urząd Statystyczny (agencja rządowa, która podlega premierowi i zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych) choroby i zaburzenia psychiczne oraz uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych , podobnie jak gruźlicę, choroby weneryczne czy nowotwory złośliwe zalicza do kategorii „choroby społeczne oraz choroby istotne dla oceny sytuacji zdrowotnej ludności Polski”?

Czyli poważnie jesteśmy traktowani, prawda? Przynajmniej dla potrzeb statystycznych 😉
I ten oto GUS w marcu 2017r. opublikował raport „ Zdrowie i ochrona zdrowia w 2015 roku”.
Czego możemy się dowiedzieć o „naszych przypadłościach” z tego raportu?

Zapraszam do obejrzenia grafiki:

1. znacząco przybywa pacjentów, u których zdiagnozowano:

  • zaburzenia nastroju
  • zaburzenia rozwojowe

2. o prawie 20% wzrosła liczba leczonych z tytułu używania środków psychoaktywnych (głównie z powodu wzrostu liczby osób z rozpoznaniem zespołu uzależnienia czy abstynencyjnego lub też innych zaburzeń)

3. wyraźnie mniej było leczonych osób z zaburzeniami osobowości

4. wyraźnie mniej było leczonych osób ze schizofrenią.

5. spadła również liczba osób leczonych z powodu używania alkoholu.

6. „W warunkach ambulatoryjnych w ciągu 2014 r. w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się prawie 1,6 mln osób, czyli ponad 4% wszystkich Polaków, ale nieznacznie mniej niż przed rokiem (spadek o nieco ponad 15 tys.).”

7. We wspomnianym 1,6mln osób prawie 1,4 mln „potrzebowało pomocy z uwagi na występujące zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania .

8. Daleko w tyle, bo „jedynie” 173 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, a 37 tys. osób – z powodu używania środków psychoaktywnych (opiaty, kokaina, leki uspokajające i nasenne, inne substancje pobudzające i halucynogenne, lotne rozpuszczalniki, itp.).”

9. W strukturze zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania leczonych w warunkach ambulatoryjnych dominowały zaburzenia nerwicowe (…)oraz zaburzenia nastroju” W sumie te dwie grupy diagnoz stwierdzono u ponad 47% ogółu pacjentów leczonych w tych trzech poradniach” (dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji w 2014 r)

10. „Blisko co 9 pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, głównie z powodu zespołu uzależnienia, a co 43-ty z powodu zaburzeń psychicznych, spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.”

Więcej w raporcie Zdrowie i ochrona zdrowia w 2015 roku opublikowanym na stronie GUS dnia 01.03.2017 (data modyfikacji: 02.03.2017)

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zdrowie-i-ochrona-zdrowia-w-2015-roku,1,6.html

więcej tekstów typaska:
https://wokucyklonu.blogspot.com