Loading

Głos dla zdrowia psychicznego coraz silniejszy – znamy laureatów konkursu „50 Decybeli dla Zdrowia Psychicznego!”

 

Wartość 50 decybeli uznawana jest za równą wyraźnie słyszalnemu głosowi. Gdy rozpoczynaliśmy pracę nad projektem 50 decybeli dla zdrowia psychicznego i konkursem literacko – fotograficznym głos dotyczący zdrowia psychicznego był niesłyszalny. Mamy nadzieję, że nasi laureaci sprawią, że zdrowie psychiczne nie będzie stanowiło tabu.

Tegoroczny konkurs jest niezwykły, bo droga uczestników po jego rozstrzygnięciu dopiero się zaczyna. Przed nimi udział w warsztatach, a dla chętnych możliwość rozwijania swojego doświadczenia w portalu www.otwartebramy.org. Zainteresowani będą mogli zdobyć wiedzę w zakresie bycia edukatorem na rzecz zdrowia psychicznego.

Jury pod przewodnictwem Przemysława Szczygła i Gaby Kucz miało niełatwe zadanie, gdyż do redakcji spłynęło wiele poruszających historii i prac.
Nie przedłużajmy i poznajmy werdykt jury!

 


Konkurs literacki
Kategoria Osobista historia

I miejsce Magdalena Głażewska „Historia osobista”
Jury doceniło dramaturgię nadesłanej opowieści, jej literacki język i bogactwo uwzględnionych detali. Opisana historia cechuje się nietypową fabułą, wartką, zaskakującą akcją, a sugestywne opisy nadają tekstowi bardzo obrazowego charakteru.

II miejsce Małgorzata Buryta „ Ja i mówiąca depresja”
Autorka przedstawiła niezwykle poruszającą opowieść. Dotyczy ona przeżyć i emocji, których wyrażenie wymagało wielkiej odwagi i wrażliwości. Zdaniem jurorów szczerość, językowa precyzja i skłonność do autorefleksji prezentowana przez autorkę zasługują na uznanie.

III miejsce Kornelia Wilk „ Cześć, jestem Gercia”
Lekki styl, niejednolita narracja, zawierająca m.in. elementy dialogu, niepretensjonalny język czy oryginalne pomysły to tylko niektóre z zalet nadesłanej pracy. W opinii jury to dobrze opowiedziana historia.

Wyróżnienia:
Alicja Samp
Monika Szary
Monika Bajno

Kategoria Felieton

I miejsce Millo Merquez „Jakie piękne czasy…”
Przesłana praca wyróżniała się wyjątkową oryginalnością i błyskotliwym podejściem do tematu. Jurorzy docenili ścisłą realizację norm gatunkowych felietonu, w tym aktualność tematu i utrzymanie wypowiedzi w osobistym tonie. Uwagę zwracała również plastyczna narracja oraz przygotowanie merytoryczne autora.

Konkurs fotograficzny – jury postanowiło przyznać wyróżnienia

W kategorii Fotoreportaż
Karolina Łeppek – wyróżnienie za montaż, dynamikę i dźwięk oraz spójne przesłanie
Wojciech Pielich – wyróżnienie za zdjęcia
Piotr Saks – wyróżnienie za zaangażowanie osobiste

W kategorii Plakat
Danuta Turek – mimo literówki, jury doceniło niebanalność plakatu
Krystyna Bartosik – wyróżnienie za pomysłowość i koloryt pracy, który przykuwa uwagę
Wojciech Pielich – wyróżnienie za wątek psychoedukacyjny i spójną koncepcję wizualną


Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom gratulujemy! Zgłoszone prace niejednokrotnie łamały tabu – dotykały zdrowia psychicznego, opowiadały o zmaganiach z chorobą. Biorący udział podjęli się niełatwego zadania, a poprzeczka była bardzo wysoka. To nie koniec naszej twórczej przygody – zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkanie finałowe i wręczenie nagród, które odbędzie się 12.09 o 13:00 podczas Festynu Tolerancji w Sopocie na Placu Kuracyjnym. Do zobaczenia!

Konkurs literacki i fotograficzny jest częścią projektu „50 decybeli dla zdrowia psychicznego!”. Jeżeli chcesz wziąć udział w projekcie i stać się edukatorem w obszarze zdrowia psychicznego, napisz do Nas: p.kaminska@ekspresja.org